Postřehy ze 4. HR Talks o neomezené dovolené

napsal HR Talks (Jan Hlaváč)HR Talks

2. 10. 2018

Jak funguje neomezená dovolená v ARTIN a jaké jsou zkušenosti po prvním roce

ARTIN je softwarová firma s okolo 250 zaměstnanci. S benefity začali u naplněné ledničky a od ní se dostali až k neomezené dovolené. Pro zavedení neomezené dovolené byly potřeba tyto pilíře fungující ve firmě: důvěra, důraz na osobní rozvoj, týmovým duch ve firmě, proklientský přístup všech zaměstnanců a také již fungující ostatní benefity.

Pro fungování mají následující pravidla: Zaměstnanec má na začátku na výběr mezi klasickou dovolenou nebo touto neomezenou. Tu neomezenou využívají 2/3 zaměstnanců. Zvolit si neomezenou dovolenou může zaměstnanec na HPP až po prvním roce. Dovolenou stále musí schválit nadřízený (zatím se jim nestalo, že by nějakou neschválili) a pokud je zaměstnanec nemocný, musí jít na nemocenskou, nikoliv dovolenou.

Po zavedení a mediálním ohlasu se zvedl počet lidí, kteří se do ARTINu hlásili zhruba o 10 %. Hlavní efekt zavedení byla zvýšená loajalita zaměstnanců. Navíc po této zkušenosti a výsledcích mají motivaci zkusit zavést další nové a nevyzkoušené benefity. V číslech vychází průměrný počet dnů dovolené na 24 dní. Nejvíce čerpané dovolené bylo 35 dní a nejméně 10 dní. Během prvního roku fungování nezaznamenali žádnou negativní zkušenost.


Andrea Najvárková z ARTIN

 

Přednáška "Proč neomezené volno? Protože věříme v lidi" z Direct pojišťovny

V Direct pojišťovně (cca 350 zaměstnanců) mají za sebou první rok pilotního provozu s tímto benefitem a po jeho vyhodnocení v něm budou pokračovat. Neomezená dovolená je zavedená plošně pro všechny (kromě brigádníků). Jejich pravidla jsou: začíná se čerpat až po vyčerpání zákonných 20 dnů (snaží se, aby tuto hranici vyčerpali všichni). Musí být zajištěno vše pro fungování týmu (mají menší týmy, ve kterých pracují). Ani v Directu ji nelze využívat namísto nemocenské.

Uchazeče o práci to zajímá a ptají se na to, ale není to to hlavní, co by je nalákalo. Zároveň vnímají nutnost větší odpovědnosti samotných zaměstnanců, aby opravdu odpočívali a ne ji čerpali jen na věci, které potřebují zařídit (třeba stěhování).


Renata Křivánková a Markéta Peková z Direct pojišťovny

 

Neřízená dovolená pohledem data geeka v Etnetera Activate

Etnetera Activate funguje na principu svobodné firmy. Klasický koncept fungování dovolené jim nikdy neseděl a byl zdrojem problémů. Pro někoho ji bylo málo, pro někoho zase moc a nešlo s tím nic dělat. Důvodem je podle Jiřího to, že tento koncept byl nastavený ještě kdysi dávno pro fyzicky pracující lidi, ale už málo vyhovuje potřebám dnešní doby a lidem pracujícím hlavou.


Jiří Štěpán z Etnetery

 

Proto se rozhodli ji už v roce 2014 úplně zrušit a soustředit se primárně na worklife balance. To znamená, že si zaměstnanci mohou vzít dovolenou na čtyři a více týdnů, zase po dohodě s nadřízeným. Mají ale také možnost si změnit a upravit délku pracovního úvazku podle potřeby (například dodělání školy atd.). Také mají možnost pracovat odkudkoliv, což mají zaměstnanci i ve smlouvě. Pravidla v Activate  jsou taková, že sledují, kolik daný člověk firmě přinese a jak přispívá ke spokojenosti lidí ve firmě. Pokud jim toto „funguje“, pak si mohou lidé výše zmíněné benefity čerpat podle libosti (nemají vlastně žádné schvalování, určuje si to sám zaměstnanec). Vše podle nich funguje dobře v malých týmech, kde se lidé vzájemně jednoduše dohodnou. Pro větší týmu už je to komplikovanější.

Co se týče čísel, v Activate sledují třeba to, jako moc jsou lidé pro firmu přínosem a kolik si berou dovolené (říkají tomu backup důvěry pomocí dat J). Nemají vyloženě problém s neomezenou dovolenou, ale občas spíš s nadužíváním home officu. Technicky to mají tak, že si člověk bere dovolenou a nad 20 dní se vykazuje jako neplacené volno.